Hijyen Eğitimi

Hijyen Eğitimi Nedir?

Hijyen eğitiminin amacı temel hijyen kurallarının öğrenilmesini ve uygulanmasını sağlamaktır. Eğitimde halk sağlığı için tehdit oluşturan salgın hastalıkların ne yollarla ortaya çıktığı ve yayıldığı hakkında bilgiler verilir, bu etmenlerin gıdaya ya da gıda yolu ile insanlara bulaşması sonucu ortaya çıkabilecek ve halk sağlığını tehdit edecek durumlarda insan faktörünün ne kadar önemli olduğunu gösteren örnekler verilir. Bakteriler, parazitler ve virüsler gibi hastalığa yol açan biyolojik etmenlerin yaşam şartları anlatılarak bunların dezenfeksiyonu ile ilgili temel bilgiler verilir. Kişisel hijyenin de bulaşıcı hastalıklarda önemli şekilde rol oynadığı bilindiğinden el yıkama ile ilgili detaylı bilgiler verilerek örnekleme yöntemi ile metotları uygulamalı olarak eğitime katılan kişilere gösterilir. Hijyen eğitimi alan kişiler bu konu hakkında bilgi sahibi olup çalışma alanlarında dikkatli davranmalıdırlar.

Hijyen Sertifikası Nedir ve Neden Gereklidir?

Bu sertifika hijyen eğitimi katılımı sonunda verilir ve gıda sektöründe üretim yapan yemekhaneler, restorantlar ve toplu yemek veren catering şirketleri, konaklama hizmeti veren otel ve pansiyonlar, gıda üretimi yapan işyerleri, gıda taşıyan ve satışını yapan büyük ya da küçük marketler ve gıda ile temas edilerek yapılan her türlü iş kolu için alınması gereken bir belgedir.

Hijyen Sertifikası Alınmaz İse Ne Olur?

Gıda sektöründe hizmet veren işyerleri çalışanları için hijyen eğitimi sertifikası yasal olarak zorunlu kılınmış ve çalışanların almaması halinde personel başına kesilen yüksek cezalar mevcuttur. Hijyen eğitimini işe başlamayı takiben en kısa süre içinde eğitimini tamamlamalı ve sertifikasını işyerine teslim etmelidir. Bu durum yasal otoritelerce sürekli olarak gözetim ve denetim altında tutulmaktadır. Hijyen eğitimlerini yetkili osgb kuruluşları çalışanlara verebilmektedir.